Important announcement regarding the exam schedule conflict / Final tarihi çakışmasına ilişkin önemli duyuru

January 3, 2020

Dear all,

As you know, our final exam will take place on January 10, 2010, Friday at 13:30. However, there are also other departmental exams conducted at the time (such as MATH367) and some of the students are taking these exams.

For this reason, we will hold another final exam session on January 10, 2010, Friday starting at 11:15 and ending at 13:15. Those students who have exam schedule conflicts should attend to this session. Be aware that, if you are going to take the MATH367 final exam, you will not be able to leave the classroom and you shall take the MATH367 final in the exact same classroom. (We have made arrangements with Mahmut Kuzucuoğlu regarding this.) If you have a final exam other than that of MATH367, then you will be escorted to your exam place after the MATH111 final ends. Read the following instructions.

  • THOSE WHO NEED TO ATTEND THIS EXTRA FINAL EXAM SESSION SHOULD SEND AN E-MAIL TO THE FOLLOWING ADDRESS: wwwma111@metu.edu.tr

  • IN THIS E-MAIL, YOU SHOULD SPECIFY YOUR NAME, YOUR STUDENT ID AND THE OTHER COURSE WHOSE FINAL SCHEDULE CONFLICTS OURS.

  • E-MAILS SENT TO OTHER E-MAIL ADDRESSES WILL NOT BE TAKEN INTO ACCOUNT AND MAY RESULT IN YOU NOT BEING ABLE TO TAKE THIS EXAM. (EVEN IF YOU SENT THE E-MAIL TO AN INSTRUCTOR’S E-MAIL ADDRESS.)

  • SEND YOUR E-MAIL BY JANUARY 8, 2020, 23:59. E-MAILS SENT AFTER THIS WILL NOT BE TAKEN INTO ACCOUNT.

Best regards,

MATH111 Coordination.

***

Sevgili öğrenciler,

Bildiğiniz gibi, final sınavımız 10 Ocak 2020, Cuma günü 13:30 saatinde yapılacaktır. Ancak, bölümde aynı vakitte yapılacak başka derslerin finalleri de var (mesela MATH367 gibi) ve bazı öğrencilerin bu finallere de girmeleri gerekiyor.

Bu nedenle, 10 Ocak 2020, Cuma günü 11:15’te başlayacak ve 13:15’te bitecek ikinci bir final seansı yapılacaktır. Finalleri çakışan öğrencilerin bu seansa katılmaları gerekmektedir. Eğer çakışan finaliniz MATH367 finaliyse, bu durumda sınıftan çıkmanıza izin verilmeyecek ve MATH367 finaline aynı sınıfta gireceksiniz. (Mahmut Hoca’mız ile bu konunun detayları konuşuldu.) Eğer çakışan finaliniz başka bir dersin finaliyse, bu durumda MATH111 finali bittikten sonra çakışan finalinize gireceğiniz sınıfa kadar bizzat bırakılacaksınız. Aşağıdaki yönergeleri dikkatlice okuyun.

  • BU EKSTRA FİNAL SEANSINA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN ŞU ADRESE E-POSTA YOLLAMASI GEREKMEKTEDİR: wwwma111@metu.edu.tr

  • YOLLAYACAĞINIZ BU E-POSTADA, İSMİNİZ, ÖĞRENCİ NUMARANIZ VE FİNALİ ÇAKIŞAN DİĞER DERSİNİZİN İSMİNİ BELİRTMENİZ GEREKMEKTEDİR.


  • DİĞER E-POSTA ADRESLERİNE YOLLANAN E-POSTALAR DİKKATE ALINMAYACAKTIR VE SINAVA GİREMEMENİZLE SONUÇLANABİLİR. (YOLLADIĞINIZ E-POSTA BAŞKA BİR HOCANIN E-POSTA ADRESİNE YOLLANMIŞ OLSA BİLE.)

  • İLGİLİ E-POSTALARINIZI 8 OCAK 2020 GÜNÜ SAAT 23:59‘A KADAR YOLLAMANIZ GEREKMEKTEDİR. BUNDAN SONRA YOLLANAN E-POSTALAR DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

Sevgilerimizle,

MATH111 Koordinasyonu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *